Výroční zpráva za rok 2015

13. března 2017 v 16:14 |  Výroční zprávy
Českobudějovická studentská sekce ČAS při Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se bohužel delší dobu potýká s nezájmem studentů nižších ročníků. V roce 2015 však vstoupily do sekce dvě nové členky. Ke dni 31. prosince 2015 má sekce 16 členů.
Prvním setkáním kalendářního roku byla valná hromada dne 19. března 2015, kde byla zvolena nová předsedkyně sekce Barbora Černotíková a pokladní Ivana Benešová. Zbytek výboru zůstal nezměněn: Michal Morawetz jako místopředseda a Stanislav Bečvář a Ivana Lovětínská jako členové výboru. Někteří členové sekce se zúčastnili valné hromady ČAS v Praze, kde byla přednesena zpráva o činnosti sekce za rok 2014 a odevzdány členské příspěvky.
Dne 14. dubna někteří z nás společně oslavili desáté výročí založení českobudějovické sekce. Pozváni byli také někteří bývalí členové, zejména předsedové, a pedagogové Ústavu archivnictví a pomocných věd historických Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Oslava se konala v Masných krámech a nesla se v neformálním duchu.
Stejně jako každý rok i letos se sekce podílela na organizaci programu "Odpoledne s humanoidy". Studenti připravili program s názvem "Babo, raď aneb Kulinářství, které léčí". Pro návštěvníky bylo připraveno pět úkolů - doplňování údajů do receptu brkem, krátké metrologické cvičení, čtení receptu, přiřazování historických názvů pokrmů k názvům dnešním a přiřazování léčivých účinků ke správným bylinám. Při vstupu dostal návštěvník "Zdravotní kartu" s informací o svém zdravotním stavu (nachlazení, záněty, ale i zlé síly) a teprve po absolvování všech úkolů byl vyléčen a mohl ochutnat jeden ze dvou lektvarů dle svého výběru a zázvorové sušenky. Nutno podotknout, že byl prokázán příznivý vliv oboru archivnictví na lidské zdraví, neboť uzdravených bylo kolem 90%.
Na začátku května se konala tradiční exkurze Ústavu archivnictví a pomocných věd historických FF JU, tentokrát do Švýcarska a Lichtenštejnska. Studenti i absolventi, kteří i po dokončení školy na tyto exkurze pravidelně jezdí, navštívili např. Husův dům v Kostnici, Basilej, Bern, klášterní knihovnu v St. Gallen a další místa.
První akcí nového akademického roku bylo 19. října promítání fotografií z květnové exkurze a diskuze o tom, kam by chtěli studenti jet v dalším roce. Jako každý rok bylo promítání spojeno s fotografickou soutěží. Účastníci exkurze mohli své fotografie přihlásit do čtyř různých kategorií: Lidé, Architektura, Panorama a Různé. V kategorii Lidé zvítězila fotografie Doc. Ryantové, v kategorii Architektura a Panorama získal nejvíce hlasů student Lukáš Pelikán a v kategorii Různé se pro malý počet zaslaných fotografií nesoutěžilo. Vítězové se mohli těšit z 10% slevy do Ráje sýrů.
Vzhledem k tomu, že České Budějovice v roce 2015 slavily 750 let od založení, podnikla studentská sekce exkurzi k připomenutí dějin města. Členky ve čtvrtek 26. listopadu navštívily expozici Jihočeského muzea, výstavu v SOkA České Budějovice věnovanou českobudějovické městské symbolice a nakonec si prohlédly novou sochu Přemysla Otakara II., zakladatele města, a diskutovaly o jejím provedení.
Dne 9. prosince zavítaly členky sekce do Tábora, kde navštívily jednak expozice Husitského muzea včetně středověkého podzemí, ale také Muzeum čokolády a marcipánu.
Předsedkyně a pokladní sekce se 17. prosince zúčastnily schůze výboru ČAS v Praze, kde prezentovaly činnost sekce za rok 2015.
Všechny naše pozvánky, oznámení, příspěvky, zprávy o našich aktivitách a mnohem víc si můžete prohlédnout nejen na našich webových stránkách http://sekcecascb.blog.cz/, ale také na facebooku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama