Exkurze do Kostnice, Švýcarska a Lichtenštejnska v roce 2015

29. června 2015 v 18:48 | Michal Morawetz |  Exkurze fakulty
V již tradičním květnovém termínu se i letos konala - tentokrát již jedenáctá - odborná exkurze Ústavu archivnictví a PVH FF JU. Paní doc. Ryantová oprášila loňský, pro nedostatek zájemců původně odložený, návrh exkurze do Kostnice, Švýcarska a Lichtenštejnska a s předstihem lze snad hned v úvodu prozradit, že se jí podařilo zorganizovat další akci plnou nezapomenutelných zážitků.

Hned prvním z nich byla návštěva Husova domu v Kostnici, ve kterém nám paní Dr. Libuse Rösch představila moderně pojatou expozici věnovanou působení Jana Husa a jeho cestě na kostnický koncil. Návštěva muzea byla patřičným úvodem k naší následující procházce po historickém centru švábského města, při níž jsme nevynechali návštěvu katedrály a míst spojených s Husovým pobytem. Prošli jsme se po břehu Bodamského jezera a někteří členové spolku Prach neodolali v roce šestistého výročí upálení Jana Husa vyhledat i domnělé místo, kde bylo tělo mistra pražské univerzity "v prach obráceno". Kvůli nedostatku času jsme museli hned první den oželet původně plánovanou zastávku v Schaffhausenu a také - což nás mrzelo o něco víc - Rýnský vodopád. Přesto až v podvečer prvního dne jsme dorazili do hostelu v Curychu.
Až na ráno druhého dne jsme si nechali prohlídku největšího města Švýcarska. Od obligátní procházky historickým jádrem nás nemohly odradit občasné přeháňky. Za zmínku z návštěvy Curychu stojí alespoň protestantský kostel sv. Petra, jehož věž se pyšní největším ciferníkem v Evropě. Obdobný program, jen v jiných kulisách, nás čekal také v Basileji. Procházka centrem města se zastávkou u katedrály z charakteristického červeného pískovce či radnice s červenou fasádou patří jistě k tomu zajímavějšímu, co lze z návštěvy Basileje připomenout. Z časových důvodů bylo nutné vynechat i tento den jedno z měst, v tomto smyslu to tentokrát odnesl Solothurn. Z Basileje jsme tedy zamířili do Bernu, hlavního města Švýcarska. I zde jsme si prohlédli město, zastavili se u orloje, ale hlavně nás zde čekala první návštěva archivu. Ve Státním archivu kantonu Bern nám pan Vinzenz Bartlome pomocí hezky připravené prezentace přiblížil postavení bernského archivu v rámci švýcarského archivnictví a stručně představil jeho fondy. S restaurátorkou paní Evou Loretzovou jsme měli možnost poznat důsledky neodborného zacházení s důležitými dokumenty a nakonec nám pan Bartlome ukázal některé významné archiválie, které tamní archiv uchovává, včetně vycpaného medvíděte, tedy zvířete, po kterém nese město jméno. V Bernu nás čekalo i ubytování.
Třetí den jsme se přesunuli do francouzsky mluvící části Švýcarska. Zastavili jsme se v jezuitském kostele ve Fribourgu u hrobu spoluzakladatele pražského Klementina, Petra Canisia. Po krátké zastávce jsme pokračovali do Lausanne, kde byla vrcholem naší návštěvy katedrála nad městem a výhled na Ženevské jezero z přilehlé terasy. Ubytování jsme měli zajištěné v Ženevě, do které jsme po poledni dorazili. Zajímavou zastávkou bylo muzeum Bodmerovy nadace, které prezentuje písemnosti z období antiky, starověkého Egypta, počátků křesťanství, z Blízkého i Dálného východu, ale vlastní také autografy osvícenských myslitelů a romantiků. Přímo ve městě jsme pak došli i ke Zdi reformace nebo k sto čtyřicet metrů vysokému vodotrysku na Ženevském jezeře. Po přístupovém molu lze dojít až téměř k vodotrysku, což představuje velký zážitek, pocítili jsme zde ale i dopad jeho náhlého vypnutí.
Největším lákadlem následujícího dne bylo město Lucern se známým středověkým mostem Kapellbrücke, ale například i se slavným Lvím památníkem z roku 1819, který upomíná na útok na Tuilerijský palác v době Francouzské revoluce. Po návštěvě Lucernu jsme se krátce zastavili v Einsiedeln, kde stojí barokní klášter a nejvýznamnější poutní místo ve Švýcarsku. Poslední návštěvou čtvrtého dne bylo městečko Rapperswil na břehu Curyšského jezera, ve kterém jsme došli k hradu. Zajímavým cílem naší cesty byl i Vaduz v Lichtenštejnsku. Ve Vaduzu jsme vystoupali strmým kopcem ke knížecímu hradu a poté se přesunuli již k poslednímu ubytování. Ubytovaní jsme byli v malém městě Romanshorn, kde si přítomní členové fotbalového družstva FC Archiváři nemohli nechat ujít možnost zatrénovat si na umělém povrchu. Jejich sportovní nadšení nemělo bohužel žádnou odezvu u ostatních účastníků exkurze, a tak zůstalo jen u tréninku.
Zajímavý program byl připraven i na poslední den naší švýcarské cesty. Navštívili jsme nejen známou klášterní knihovnu v St. Gallenu, ale také klášterní archiv, jehož fondy nám poutavě představil pan Jakob Kuratli. Poté jsme se již vydali na dlouhou cestu domů.
Při zpáteční cestě nechává paní doc. Ryantová pravidelně hlasovat o nejatraktivnějších místech proběhlé exkurze i o přáních na tu další. Nápad vyrazit do Švýcarska vyšel již z předloňského hlasování a jsme rádi, že se ho povedlo uskutečnit. Chtěli bychom proto poděkovat paní Ryantové, že tak organizačně náročnou akci pro nás na naše přání připravila. K příjemné náladě mezi pětadvaceti studenty a absolventy tentokrát přispívala i paní dr. Martínková a svým dílem samozřejmě i pan řidič Volenec! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama