Výroční zpráva za rok 2014

12. března 2015 v 19:37 | Dana Marešová |  Výroční zprávy
Českobudějovická studentská sekce ČAS při Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích minulý rok bohužel nezaznamenala zájem z řad příchozích studentů, a tak do sekce nikdo nevstoupil. Několik členů naopak sekci opustilo, protože úspěšně ukončilo svůj studijní život, a tak se počet členů sekce usadil na čísle 24.
Prvním setkáním sekce v roce 2014 byla valná hromada, která proběhla 18. března 2014. Pětičlenný výbor je ve složení předsedkyně Dana Marešová, místopředseda Michal Morawetz, pokladní Aneta Čadová, dále ve výboru zůstal jako člen Stanislav Bečvář a tuto čtveřici doplnila nově zvolená členka výboru Ivana Lovětínská. Čtyři zástupci se zúčastnili valné hromady ČAS, kde byla přednesena výroční zpráva o činnosti sekce za rok 2013 a odevzdány členské příspěvky.
V dubnu 2014 jsme se opět podíleli na akci, která je nazvána "Odpoledne s humanoidy". Využili jsme pár nápadů a formou hry jsme prezentovali různé disciplíny studia archivnictví. Tým sedmi studentů připravil program odlišný od předchozích let. Odpoledne jsme nazvali "Fantom archivů opět zaútočil!" Návštěvníci měli za úkol napravit spoušť, kterou způsobil fantom v archivu. Fantom například vymazal z nobilitačních listin jména šlechticů, a tak měli příchozí jedinečnou možnost dopsat do listiny své jméno husím brkem, získali šlechtický titul a erb a také statek dle vlastního výběru. Ve stejný den se konaly první Archivní hry. Hráči měli ukázat nejen fyzickou zdatnost, ale i vědomostní znalosti. Nakonec se sešly 4 týmy, a to Renegáti, Archiváři, Prachaři a Prváci. Soubojů proběhlo sedm, první z nich byla štafeta, která začala skládáním kartonů. Pokračovalo se vědomostní soutěží, míry a váhy byly pro archiváře hračkou, skládala se rozstříhaná listina a podle fotek a charakteristických atributů se poznávaly známé osobnosti z oboru archivnictví. Celé klání bylo zakončeno složením nejoriginálnější básně. Vyhrál tým Prváků s básní "Celý den jsem v archívu, vidím se však na pívu. V archivu dnes a denně, zhlédl jsem se v Hledíkové Zdeně."
Počátkem května 2014 se uskutečnila již desátá odborná exkurze Ústavu archivnictví a PVH FF JU v Českých Budějovicích. Dvě desítky studentů a absolventů se vydaly pod vedením doc. Ryantové do okolí Lince a Salcburku. Exkurze byla sice náhradní variantou za neuskutečněnou cestu do Švýcarska, ale rozhodně nebyla její náhražkou, ale zcela rovnocennou alternativou. Poznali jsme významná místa zejména Horních, částečně Dolních Rakous a Salcburska. Navíc se potvrdilo, že je mnohem důležitější, s kým jedete, než kam. Pohodová atmosféra je již tradiční přidanou hodnotou archivních exkurzí. Fotografiemi z exkurze jsme jako každoročně otevřeli nový školní rok, když jsme je počátkem listopadu promítali.
Minulý rok jsme toho stihli mnoho. V květnu jsme vyrazili na menší exkurzi na zámek Kratochvíle. Prošli jsme si zámek, kde nás průvodce obohatil o spoustu zajímavých, ale i známých informací. Poté jsme neváhali a navštívili jsme i kapli, která je součástí zámeckého komplexu. V prosinci jsme vyrazili do MZA v Brně na výstavu "Navrácená švédská kořist". Po odborném výkladu pana dr. Tomáše Černušáka jsme se odebrali prozkoumat vystavované exponáty. Poté jsme se s malou částí Brněnské studentské sekce vydali do kavárny utužovat vztahy.
Během minulého roku se opět konaly přednášky v rámci cyklu "Býti archivářem", které jsou pořádány Ústavem archivnictví a PVH ve spolupráci se SOkA České Budějovice a Českobudějovickou studentskou sekcí. Přednášky proběhly dvě, svou návštěvou nás v březnu poctila paní profesorka Marie Bláhová a v prosinci pan docent Václav Ledvinka.
Poslední věc, která si zaslouží zmínit, je úspěch našich členek v soutěži o Cenu univ. prof. PhDr. Sáši Duškové, DrSc. Mezi bakalářskými pracemi získala Lucie Kruchňová 1. místo, Dana Marešová 2. místo a Soňa Martinovská se se svojí magisterskou prací dělila o 2. a 3. místo.
Všechny naše pozvánky, oznámení, příspěvky, zprávy o našich aktivitách a mnohem víc si můžete prohlédnout nejen na našich webových stránkách http://sekcecascb.blog.cz/, ale také na facebooku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama